cart-icon0
0,00 ден.
Дома Продавница Семе од коприва

Семе од коприва

150,00 ден.

Копривата е лековито растение, од кое се користи листот, коренот и семето. Во исхраната се користат млади листови, а во текстилната индустрија стебленцата од кои се добиваат влакна.

Безбедно онлајн плаќање
visa mastercard

100% семе од коприва (100% Urtica dioica).

Името на родот urtica е изведено од латинскиот збор uro што значи жарење, горење. Епитетот на видот - dioica укажува дека на едно растение се наоѓаат машки, а на друго женски цветови (дводомно растение). Копривата е повеќегодишно дводомно растение со исправени стебленца високи до 150 см, со жолт корен и жолти ползечки столони и ризом.

Од минерали во копривата застапени се (калиум, калциум, железо, фосфор, магнезиум, натриум ) како и танински киселини и хормони. Од витамините најзастапен е Ц-витаминот, а од минералите железото (кое најмногу го има во семето).

Производите на Роза Канина се 100% орански, не ствараат навики и немаат штетни дејства врз организмот.

Како се употребува

Во 600 мл врела вода се става една супена лажица семе од коприва.

Садот се покрива со капак и се остава да отстои 30 минути.

Се процедува и се пие во текот на денот 5 до 6 пати по 100 мл.

Семето од коприва може да се измеша со мед, и да се користи по едно лажиче наутро пред оброк.