cart-icon0
0,00 ден.

НОМАД

Луѓето кои се од крвна група Б имаат различен сет на карактеристики од луѓето со крвна група О или крвна група А - тие се подложни на различни болести, треба да јадат различна храна и да вежбаат на сосема поинаков начин.

Предности

Силен имунитет, приспособлив, балансиран нервен систем

За луѓето со крвна група Б се верува дека се креативни, оригинални, флексибилни, субјективни и комуникативни. Тие имаат и многу силна интуиција.

Слабости

Нема природни слабости, склон кон авоимуни заболувања и ретко вирусни.

Луѓето со крвна група Б се подложни на одредени болести како дијабет, хроничен замор, автоимуни болести, лупус, мултиплекс склероза.

Кои јадења треба да се конзумираат?

(задолжително, препорачливо)

МЕСО: козјо, јагнешко, овчо, зајачко, еленско.

РИБА: кавијар, сардина, скуша, штука, бакалар, морска пастрмка.

МЛЕКО И МЛЕЧНИ ПРОИЗВОДИ: козјо и кравјо млеко, моцарела, козјо сирење, фета, урда, рикота сирење, јогурт.

ЈАЈЦА: /

ЗЕЛЕНЧУК: црвени и зелени пиперки, печурки шитаки, ѓумбир, црн патлиџан, карфиол, морков, зелка, брокули.

ОВОШЈЕ: лубеница, сливи, ананас и сок од ананас, папаја, банана.

ЗРНЕСТА ХРАНА: овес и овесно брашно.

ЈАТКАСТИ ПЛОДОВИ: ореви.

МЕШУНКИ: црвен грав и бел грав.

МАСЛА: маслиново.

ПИЈАЛОЦИ: зелен чај.

БИЛКИ И ЗАЧИНИ: магдонос и кари.

ДОДАТОЦИ ЗА ВКУС: /

ЗАСЛАДУВАЧИ: /

(може да се јаде)

МЕСО: биволско, говедско, мисиркино, телешко.

РИБА: туна, харинга, ајкула, шаран, лигњи.

МЛЕКО И МЛЕЧНИ ПРОИЗВОДИ: гауда сирење, ементалер, павлака, пармезан, крем сирење.

ЈАЈЦА: кокошка

ЗЕЛЕНЧУК: спанаќ, компири, кромид, марула, лук, краставица, целер.

ОВОШЈЕ: јаболка, јагоди, праски, круши, нектарини, манго, лимон, зелен лимон, киви, грејпфрут и сок од грејпфрут, смокви сушени, цреши, кајсии.

ЗРНЕСТА ХРАНА: пченично брашно, брашно од соја, бел ориз, јачмен.

ЈАТКАСТИ ПЛОДОВИ: бадеми, лен, костен.

МЕШУНКИ: боранија.

МАСЛА: ореово, бадемово, ленено.

ПИЈАЛОЦИ: бело вино, црвено вино, чај, кафе, пиво.

БИЛКИ И ЗАЧИНИ: ванила, рузмарин, црвена пипер, оригано, каранфил, чоколадо/какао, чили во прав, босилек.

ДОДАТОЦИ ЗА ВКУС: јаболков оцет, вински оцет, морска сол, сенф, мајонез, сода бикарбона, јаболков пектин.

ЗАСЛАДУВАЧИ: шеќер, мед, фруктоза.

(не смее да се зема, забрането)

МЕСО: пилешко, месо од потполошка, свинско, чадено месо.

РИБА: октопод, чаден лосос, ракчиња, остриги, сите видови на школки, жабји копани.

МЛЕКО И МЛЕЧНИ ПРОИЗВОДИ: сино сирење и сладолед

ЈАЈЦА: патка, гуска, потполошка.

ЗЕЛЕНЧУК: домати, тиква, зелени и црни маслинки, алое.

ОВОШЈЕ: кокос, кокосово млеко, авокадо.

ЗРНЕСТА ХРАНА: рж, брашно од рж, пуканки, пченка, елда.

ЈАТКАСТИ ПЛОДОВИ: ф’стаци, семки од тиква, сусам, сончоглед, кикирики.

МЕШУНКИ: леќа, тофу, леблебија, соеви гранули.

МАСЛА: сусамово, масло од соја, сончогледово, масло од кикирики, кокосово.

ПИЈАЛОЦИ: газирана вода, жесток алкохол, газирани пијалоци.

БИЛКИ И ЗАЧИНИ: црн и бел бибер, црн бибер во зрна, канела.

ДОДАТОЦИ ЗА ВКУС: соев сос, желатин, кечап.

ЗАСЛАДУВАЧИ: инвертен шеќер, декстроза, јачменов слад.

Препораки

Додатоци во исхраната

Магнезиум и лецитин.

Физичка активност

Тенис, боречки вештини, пешачење, возење велосипед и голф.