cart-icon0
0,00 ден.

ВЕГЕТЕРИЈАНЦИ

Според диетата создадена од Питер Д’Адамо, луѓето со крвна група А најдобро функционираат кога практикуваат вегетаријански начин на исхрана. Тие имаат чувствителен дигестивен систем и тешко можат да ги обработуваат протеините од животинско потекло. Затоа, треба да избегнуваат месо, млеко и млечни производи и да се насочат кон исхрана богата со житарки, мешунки, овошје и зеленчук.

Предности

Создаден за модерни услови, осетлив имунитет

За луѓето со крвна група А се верува дека се аналитични, внимаваат на деталите, добри слушатели, чувствителни кон потребите на другите, инвентивни и креативни.

Слабости

Чувствителен дигестивен систем, толерантен имунолошки систем, не сака промени подложен на вируси

Луѓето со крвна група А се подложни на одредени болести како рак, срцеви заболувања и дијабетес, па затоа за нив е исклучително важно да ја консумираат храната колку што може поприродна, т.е. свежа и непреработена.

Кои јадења треба да се конзумираат?

(задолжително, препорачливо)

МЕСО: /

РИБА: морска пастрмка, лосос, полжав, сардина, скуша, штука, шаран, бакалар.

МЛЕКО И МЛЕЧНИ ПРОИЗВОДИ: млеко од соја.

ЈАЈЦА: /

ЗЕЛЕНЧУК: алое, брокули, бамја, ѓумбир, лук, кромид, луцерка, марула, рен, тиква, спанаќ, целер, праз.

ОВОШЈЕ: ананас, боровинки, грејпфрут, лимон, зелен лимон, кајсии, сливи, смокви, цреши.

ЗРНЕСТА ХРАНА: овес, овесно брашно, соја, брашно од соја, елда

ЈАТКАСТИ ПЛОДОВИ: кикирики, семки од тиква

МЕШУНКИ: леќа, соја, соеви гранули, боранија.

МАСЛА: ленено, маслиново, ореово.

ПИЈАЛОЦИ: црвено вино, кафе, зелен чај.

БИЛКИ И ЗАЧИНИ: сув лук, алое, магдонос.

ДОДАТОЦИ ЗА ВКУС: сос од соја, синап.

ЗАСЛАДУВАЧИ: јачменов слад

(може да се јаде)

МЕСО: мисиркино, пилешко.

РИБА: ајкула, морски полжав, туна.

МЛЕКО И МЛЕЧНИ ПРОИЗВОДИ: кисело млеко, козјо млеко, моцарела, павлака, фета.

ЈАЈЦА: кокошка, гуска, патка, потполошка.

ЗЕЛЕНЧУК: црни маслинки, цвекло, тиквички, репа, краставица, карфиол.

ОВОШЈЕ: авокадо, дуња, јагоди, калинки, киви, круши, малини, праска, рибизли, суво грозjе, црници, грозје, јаболка.

ЗРНЕСТА ХРАНА: јачмен, брашно од јачмен, ориз, кус-кус, пуканки, пченица.

ЈАТКАСТИ ПЛОДОВИ: сончоглед, сусам, костени, бадеми, семе од афион, лешници.

МЕШУНКИ: /

МАСЛА: бадемово, масло од соја, сончогледово, рибино.

ПИЈАЛОЦИ: бело вино.

БИЛКИ И ЗАЧИНИ: босилек, кромид, нане, рузмарин, мајчина душица. канела оригано

ДОДАТОЦИ ЗА ВКУС: морска сол, квасец, сенф.

ЗАСЛАДУВАЧИ: шеќер, мед

(не смее да се зема, забрането)

МЕСО: биволско, говедско, еленско, јагнешко, телешко, свинско, чадено месо.

РИБА: ракчиња, школки, октопод, кавијар, харинга, жаба, лигњи.

МЛЕКО И МЛЕЧНИ ПРОИЗВОДИ: гауда, кашкавал, ементалер, кравјо млеко, козјо сирење, чедар сирење, пармезан, путер, крем сирење, сладолед, урда.

ЈАЈЦА: /

ЗЕЛЕНЧУК: печурки шитаки, домат, зелка, компир, црн патлиџан, пиперки.

ОВОШЈЕ: дуња, јагоди, калинки, киви, круши, малини, праска, рибизли, суво грозје, црници, грозје, јаболка, банана, диња, кокос, манго, мандарини, портокал, сок од портокал, папаја.

ЗРНЕСТА ХРАНА: пченични трици u пченични никулци.

ЈАТКАСТИ ПЛОДОВИ: индиски и бразилски оревчиња ф’стаци.

МЕШУНКИ: леблебија, бел и црвен грав.

МАСЛА: масло од соја, сончогледово, рибино рицинусово, пченкарно, кокосово, масло од кикирики, масло од сусам.

ПИЈАЛОЦИ: жесток алкохол, газирана вода, газирани сокови, пиво, црн чај.

БИЛКИ И ЗАЧИНИ: пипер лута, црвена пипер, бел и црн бибер.

ДОДАТОЦИ ЗА ВКУС: желатин, кечап, мајонез, оцет, саламура.

ЗАСЛАДУВАЧИ: /

Препораки

Додатоци во исхраната

Витамин Ц, глог, кверцетин.

Физичка активност

Јога, Таи Чи, медитација и техники за длабоко дишење.