cart-icon0
0,00 ден.

ЕНИГМА

Крвната група АБ е исклучително ретка, само 4-5% од луѓето се претставници на оваа група. Во исто време таа е и најновата крвна група. Поголем дел од храната којашто е лоша за крвните групи А и Б е лоша и за крвната група АБ, но постојат и исклучоци.

Предности

Создаден за модерни услови, толерантен имунитет

Луѓето со крвна група АБ се емотивни, пријателски расположени и особено страсни кога станува збор за нивните верувања.

Слабости

Чувствителен дигестивен систем, толерантен имунолошки систем, не сака промени и подложен на вируси

Доматите, кои воопшто не се препорачуваат за крвната група Б, може да се користат во исхраната на групата АБ. Луѓето со крвна група АБ треба да избегнуваат алкохол и кафе, особено во стресни ситуации.

Кои јадења треба да се конзумираат?

(задолжително, препорачливо)

МЕСО: мисиркино.

РИБА: туна, сардина, лосос, скуша, бакалар.

МЛЕКО И МЛЕЧНИ ПРОИЗВОДИ: јогурт, сирење рикота, моцарела, козјо млеко и сирење, фета. урда

ЈАЈЦА: кокошка (белка).

ЗЕЛЕНЧУК: лук, црн патлиџан, краставица, целер, карфиол, брокули, цвекло.

ОВОШЈЕ: лубеница, сливи, ананас, лимон, киви, грејпфрут, грозје, сушени и свежи смокви, цреши и сок од цреши.

ЗРНЕСТА ХРАНА: р’ж, брашно и леб од р’ж, ориз, овес, овесно брашно.

ЈАТКАСТИ ПЛОДОВИ: ореви, кикирики.

МЕШУНКИ: зелена леќа, боранија, соја, тофу.

МАСЛА: ореово, маслиново.

ПИЈАЛОЦИ: зелен чај

БИЛКИ И ЗАЧИНИ: магдонос, оригано, кари.

ДОДАТОЦИ ЗА ВКУС: /

ЗАСЛАДУВАЧИ: /

(може да се јаде)

МЕСО: јагнешко, козјо, зајачко.

РИБА: лигњи, сабјарка, ајкула.

МЛЕКО И МЛЕЧНИ ПРОИЗВОДИ: обезмастено кравјо млеко, гауда сирење, ементалер, крем сирење, чедар сирење.

ЈАЈЦА: потполошка, гуска, кокошка (жолчка).

ЗЕЛЕНЧУК: домати, спанаќ, тиква, компири, кромид, зелени маслинки, марула, ѓумбир, морков, зелка, аспарагус, тиквички.

ОВОШЈЕ: јаболка, боровинки, мандарини, јагоди, сушени црни сливи, сок од ананас, круши, праски, папаја, нектарини, сок од грејпфрут.

ЗРНЕСТА ХРАНА: пченица, пченични никулци, јачмен.

ЈАТКАСТИ ПЛОДОВИ: сончоглед, бадеми, ф’стаци, ленено семе.

МЕШУНКИ: гранули од соја, црвена леќа, бел грав.

МАСЛА: масло од соја, масло од кикирики, ленено, бадемово.

ПИЈАЛОЦИ: бело и црвено вино, пиво.

БИЛКИ И ЗАЧИНИ: ванила, рузмарин, нане, пипер, индиско оревче, каранфил, канела, какао/чоколадо, чили во прав, босилек.

ДОДАТОЦИ ЗА ВКУС: пивски и пекарски квасец, сос од соја, морска сол, сода бикарбона, мајонез, јаболков пектин.

ЗАСЛАДУВАЧИ: шеќер, мед.

(не смее да се зема, забрането)

МЕСО: пилешко, гускино, паткино, говедско, сланина, биволско, еленско.

РИБА: ракчиња, октопод, баракуда, морска пастрмка, остриги, јастог, жабји копани.

МЛЕКО И МЛЕЧНИ ПРОИЗВОДИ: пармезан, полномасно кравјо млеко, путер, сирење бри, сино сирење, кашкавал.

ЈАЈЦА: патка.

ЗЕЛЕНЧУК: пиперки, црни маслинки, печурки шитаки, алое.

ОВОШЈЕ: портокали, банана, авокадо, кајсии, манго, кокос и кокосово млеко.

ЗРНЕСТА ХРАНА: пуканки, пченка, пченкарно брашно, елда.

ЈАТКАСТИ ПЛОДОВИ: сусам, семки од тиква, лешник.

МЕШУНКИ: црвен грав, леблебија.

МАСЛА: сончогледово, масло од сусам, пченкарно, кокосово, масло од авокадо.

ПИЈАЛОЦИ: кафе, жесток алкохол, газирана вода, чај.

БИЛКИ И ЗАЧИНИ: бел и црн бибер.

ДОДАТОЦИ ЗА ВКУС: вински и јаболков оцет, желатин, кечап.

ЗАСЛАДУВАЧИ: инвертен шеќер, фруктоза, декстроза.

Препораки

Додатоци во исхраната

Витамин Ц, глог, кверцетин.

Физичка активност

Аеробик вежби, возење велосипед, трчање, јога, Таи Чи.